Sztukateria to zbiór wyjątkowych listew dekoracyjnych i wykończeniowych, a także innych detali ozdobnych, które wyróżniają się gotowością do malowania! Zdecydowana większość sztukaterii jest fabrycznie pokryta podkładem w kolorze białym, co znacząco ułatwia ich pomalowanie dowolną farbą.

Kiedy malować sztukaterię? Przed czy po montażu?

Sztukaterię z zasady maluje się dopiero po jej montażu. Jest to zdecydowanie łatwiejsze w przypadku rozet, listew ściennych, czy sufitowych, które będą w tej samej kolorystyce co ściana lub sufit, natomiast przy kontrastowych kolorach sztukaterii będzie z tym trochę więcej roboty. Dlaczego malujemy sztukaterię i listwy po montażu? To pytanie zadaje sobie każdy miłośnik sztukaterii. Pomalowanie listew, czy rozet przed montażem może odbić się na jakości przyczepności sztukaterii do podłoża. Dodatkowo w czasie klejenia i łączenia listew często przedostaje się nadmiar kleju, który w przypadku już pomalowanych listew może być po ściągnięciu bardziej widoczny.

Jaką farbą malować sztukaterię?

Większość sztukaterii wewnętrznej stworzona jest ze styropianu i jego pochodnych. W przypadku tego materiału trzeba zwrócić uwagę na rodzaj farb, które mają posłużyć do malowania sztukaterii. Producenci sztukaterii zgodnie sugerują, aby do pomalowania listew, rozet i innych detali sztukateryjnych wykorzystywać farby, których skład pozbawiony jest rozpuszczalników jak akrylowe, lateksowe, czy silikonowe.

Sztukateria – jaki kolor wybrać?

Zastanawiasz się, na jaki kolor pomalować sztukaterię? Jeśli nie możesz się zdecydować lub poszukujesz inspiracji, to zobacz poniższe zestawienia kolorystyczne przygotowane przez producenta sztukaterii Orac Decor!

Inspiracja malowanie sztukaterii Orac DecorInspiracja malowanie sztukaterii Orac Decor