Sztukateria lata temu kojarzyła się z luksusem, na który nie każdego było stać. Było to głównie przyczyną faktu, iż przede wszystkim sztukaterie zdobiły wnętrza dworów, czy pałaców. Na szczęście obecnie bez problemu można ją zastosować w dowolnym miejscu przez każdego miłośnika tego typu dekoracji. A jest to spowodowane nie tylko ogromnym wyborem dekorów sztukateryjnych, ale również zróżnicowaniem ich ceny.
Czemu ceny sztukaterii są tak zróżnicowane?
Ceny sztukaterii są niezwykle zróżnicowane i nic w tym dziwnego. Tylu ilu jest jej producentów i tworzonych przez nich modeli, tyle cen sztukaterii pojawia się na rynku. Jednakże głównym aspektem kształtującym cenę jest materiał, z którego sztukateria powstała. Tworzywo z kolei warunkuje wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki, a co za tym idzie możliwości jej zastosowania. Wśród najczęściej spotykanych tworzyw wykorzystywanych do produkcji sztukaterii należą gips, kreda, polistyren, duropolimer, styropian, drewno, czy też MDF. Innymi aspektami, które warunkują cenę sztukaterii, jest jej wielkość, waga, sposób montażu, czy też design.
Jaka sztukateria jest najdroższa?
Do najdroższej sztukaterii zazwyczaj należy ta tworzona na zamówienie. Związane to jest przede wszystkim z ogromem pracy, który trzeba poświęcić na zebranie pomiarów oraz produkcję. Ponadto do drogiej sztukaterii zalicza się również dekory wykonane przede wszystkim z gipsu i drewna. Związane jest to z wysokim kosztem tych surowców. Ogromną rolę w cenie sztukaterii ma również ilość zdobień. Bogato ornamentowe modele sztukaterii również będą droższe od subtelnych, gładkich modeli.
Sztukateria nie musi być droga – tania sztukateria
Tania sztukateria, czyli jaka? Na to pytanie odpowiada sobie większość miłośników tego typu dekoracji, których budżet na remont jest mocno ograniczony. Dawniej cena korelowała z jakością sztukaterii, jednak zaawansowanie technologiczne sprawiło, że obecnie producenci owych elementów dekoracyjnych mogą oferować wyjątkowe sztukaterie również w niskiej cenie.
Do najtańszych sztukaterii należą te stworzone ze styropianu i poliuretanu. Cechują się one niezwykłą lekkością i łatwością montażu. Sztukateria styropianowa jest najtańszą opcją, ale ma ona swoje zalety i wady. W przypadku sztukaterii z poliuretanu to jest ona natomiast zdecydowanie bardziej odporna na wilgoć, uderzenia, czy też zarysowania.
Zobacz również nasz artykuł: Sztukateria styropianowa - zalety i wady
Tania sztukateria to także wysoka jakość wykonania, szczególnie w przypadku produktów takich marek jak Orac Decor, Mardom Decor, Creativa, NMC, Europlast, czy innych producentów